BE: Kosova ka përmbushur të gjitha kushtet për liberalizim

BE ka thënë sot se Kosova ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave.

Këtë e ka konfirmuar në konferencën për media Komisioneri i BE-së për Migrim, Çështje të Brendshme dhe Shtetësi, Dimitris Avramopoulos.

“Sot mund të konfirmojmë që Kosova ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave. Është tash në dorën e Parlamentit dhe Komisionit Evropian të vazhdojnë që të lëvizin përpara me propozimin tonë”, tha ai.

“Urime institucioneve të Kosovës për punën e tyre të madhe”, shtoi Avramopoulos.

Ai përmendi edhe ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi. Por tha se veç të drejtave, liberalizmi sjell edhe obligime.

“Liberalizimi i vizave vie bashkë me të drejtat obligimet e saj”, tha komisioneri i BE-së.

Gjatë ditës, përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini ka pritur në takime të ndara delegacionin e Kosovës dhe atë të Serbisë.

Më pas, Mogherini ka zhvilluar takim me dy presidentët Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuçiq.

Flet Thaçi pas takimit me Mogherinin

Detajet nga biseda mes Macron dhe Vuçiq për Kosovën

Kryeministri tregon datat e votimit për liberalizim të vizave

 

 

Kryeparlamentari: Në mesditë jepet rekomandimi pozitiv për liberalizim

Kryeministri deklarohet për takimin në Bruksel

Dekada e rrenave për liberalizimin e vizave

Loading...