Eurodeputetja Fajon kundër ndryshimit të kufijve, kritikat në BE ndaj Mogherinit po rriten

Eurodeputetja Tanja Fajon e cila eshte edhe raportuese e vizave per Kosoven, dite me pare ka vizituar Serbine. Ne nje interviste ne Danas ajo ka kritikuar ashper regjimin e Vuçiq per ngufatjen e demokracise ndersa ka folur edhe per çeshtjen e ndryshimit te kufirit si zgjidhje ndermjet Kosoves e Sebise. Fajon ka thene se Perfaqesuesja e Larte Federica Mogherini eshte duke u kritikuar per dite me shume nga liderit e BE-se

“Çdo ndryshim kufiri është çështje shumë sensitive. Nuk e mbeshtes një ide të tillë sepse frikësohem se do të ketë efekt negativ në gjithë rajonin duke shkaktuar destabilizim. Kjo më brengos mua dhe shumë shtete brenda BE’së. Shpesh po dëgjoj që çdo ditë e më shumë liderët e BE’së po e kritikojnë qëndrimin e Mogherinit sepse ka edhe udhëheqës tjerë në Ballkan që duan ndryshimin e kufijve.

Në fund kush pyet se çka do të ndodhë me njerëzit?

Ajo që politikanët duhet të bëjnë është që të gjejnë zgjidhje që çon drejt normalizimit të jetës pa manipulime dhe pa popullizëm” ka thënë ajo