Macron, “Një pjesë e jona u dogj sot”, shkatërrimi i Notre Dame po trondit botën

A man watches the landmark Notre-Dame Cathedral burn, engulfed in flames, in central Paris on April 15, 2019. - A huge fire swept through the roof of the famed Notre-Dame Cathedral in central Paris on April 15, 2019, sending flames and huge clouds of grey smoke billowing into the sky. The flames and smoke plumed from the spire and roof of the gothic cathedral, visited by millions of people a year. A spokesman for the cathedral told AFP that the wooden structure supporting the roof was being gutted by the blaze. (Photo by Geoffroy VAN DER HASSELT / AFP) (Photo credit should read GEOFFROY VAN DER HASSELT/AFP/Getty Images)

Reagime të shumta po vinë nga gjithë bota pas pamjeve të zjarrit të frikshëm që po shkatërron një nga godinat më të famshme në botë, katedralen e Notre Dame në Paris, që me 12 milionë turistë është objekti më i vizituar në Francë pas Kullës Eifel.

Presidenti francez Emanuel Macron deklaroi se “është shumë i trishtuar, si të gjithë francezët, sepse po shoh një pjesë nga ne që sot po shkrumbohet”.

Presidenti amerikan Donald Trump nuk mungon të komentojë: “Është e tmerrshme të shohësh zjarrin në Notre Dame” dhe sugjeron të “përdoren aeroplanët kundër zjarrit”.

Ndërkohë, zëdhënësi i katedralet ka konfirmuar situatën e rëndë për sa i përket ambienteve të brendshme të godinës, ku sipas tij e gjithë çatia ka rene përtokë.