Заев на средба со Брајовиќ: Црна Гора меѓу првите што ќе го потпише протоколот за пристап на Македонија во НАТО

0

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска оствари средба со Претседателот на Собранието на Црна Гора, Иван Брајовиќ, кој е во официјална посета на нашата земја.

Во срдечна атмосфера на високи претставници на двете земји, премиерот Заев и претседателот на црногорското собрание Брајовиќ, во придружба на членовите на двете делегации, разговараа за актуелните прашања од интерес за двете земји и за идната соработка и меѓусебна поддршка која меѓу Република Македонија и Република Црна Гора е традиционално на високо ниво.

„Црна Гора, нејзините политички лидери и народот на земјата беа и останаа постојано со нас, со поддршка за процесите на затворање на последните отворени прашања со соседите, што ги отпочнавме заради откочување на евро-атлантските аспирации на нашата земја. Убедени сме дека Црна Гора и понатаму ќе биде наш пријател и сојузник во процесот на пристапување на нашата земја во НАТО, и земја партнер од која ќе се инспирираме од нивното искуство од преговорите со ЕУ“, рече премиерот Заев на средбата, и додаде дека и двете земји остануваат посветени на продлабочување на билатералните односи пред кои стои широк спектар на можности, особено во делот на економијата.