Рускиот бомбардер Ту-22 при слетувањето се преполовил и експлодирал (ВИДЕО)

Од рускиот бомбардер Ту-22М3 кој се урна во вторникот пред слетување на воениот аеродром во регионот на Мурманск, Русија се појави снимка објавена во медиумите.

Како што е снимено на видеото, авионот се обидел да слета, додека видливоста била многу слаба, последниот дел удрил на земјата, се преполовил, а потоа го запалил. Несреќата се случи на 22 јануари во близина на пистата за слетување.

Единствениот преживеан е хоспитализиран и има сериозни повреди. Во тек е истрага за утврдување на причините за несреќата.