fbpx
Tuesday, June 25, 2019

„Градот“ – изложба на група од дванаесет студенти од ФЛУ

ГРАДОТ е уникатно визуелно дело, резултат на заедничката работа на група од дванаесет студенти од Катедрата по графика, на Факултетот за ликовни уметности при...

МНТ ја подготвува „Галеб“ од Чехов, премиерата во декември

Македонскиот народен театар ја подготвува претставата „Галеб“ од Чехов во режија на Нина Николиќ, а премиерата е планирана за средината на декември. Тоа...

Отворен 22. Меѓународен фестивал на поезијата „Денови на Наим“

Во Центарот за култура „Иљо Антевски-Смок“ во Тетово синоќа беше отворен 22. Меѓународен фестивал на поезијата „Денови на Наим“.Учесниците и...

Поволностите за странски филмски продукции претставени на фестивалот во Олденбург

Агенцијата за филм на Република Македонија ја претстави македонската кинематографија и продукциската дејност на „Matchbox co-production lounge“ во рамки на 25. Филмски фестивал...

„Крилести одаи“ на Јоана Шишкова промовирана во Крива Паланка

Втората поетска збирка на Јоана Шишкова денес беше промовирана во Локалната установа Градски музеј, Крива Паланка како придружен настана на 10. Меѓународен театарски фестивал,...

Во Крива Паланка изложба на фотографии од Зорица Пуровска-Велевска

Во уметничката галерија на Градскиoт музеј во Крива Паланка синоќа беше отворена изложба на фотографии од улогите на примабалерината на Македонскиот народен театар и...

Изложба за 50 години ликовно творештво на Војко Јаневски

Во Културно-информативниот центар-Скопје вечер ќе биде отворена изложба за 50 години ликовно творештво на Војко Јаневски, која ќе може да се посети до 29...

Самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих

Самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена „Black Raw Memory“, вечер од 20 часот ќе биде отворена во Музејот на современата уметност.Изложбата е...

Археолошко истражување на Кале кај велешкото село Стари Град

На почетокот на септември екипа на Народниот музеј од Велес под раководство на археологот Анита Василкова-Мидоска почна археолошко истражување на Кале кај велешкото село...

Изложба на фотографии на членови од Третиот партизански одред во Музејот на тетовскиот крај

Со изложба на уметнички слики- портрети и фотографии на дел од членовите од Третиот тетовски партизански одред и борци од НОБ во Галеријата на...

Македонскиот стрип претставен на 12. Новосадски стрип-викенд

Стрип-центарот на Македонија (СЦМ) со седиште во Велес изминатиот викенд го промовираше македонскиот стрип на 12. Новосадски стрип-викенд.Програмскиот координатор Томе Трајков денеска изјави...

Промоција на книгата „Липите кај Сарај куќа“ од Дочовска Павловска

Во просториите на Друштво на писатели на Македонија денеска биде промовирана најновата книга „Липите кај Сарај куќа“ на писателката Лидија Дочовска Павловска. Критички осврт...

Kамелија Алексовска, најмлад учесник на Олимпијадата по француски јазик

Шеснаесетгодишната Камелија Алексовска, ученичка во втора година гимназиско образование во средното општинско училиште „Ѓорче Петров“ во Крива Паланка, е најмлад уечсник на 4. Меѓународна...

Етно групата „Љубојна“ настапи на меѓународниот фестивал „Медитерански култури“ во Португалија

Македонската етно група „Љубојна“ успешно настапи на меѓународниот фестивал „Медитерански култури“ кој синоќа заврши во португалскиот главен град Лисабон.Настапот на групата „Љубојна“ е во...

Богата понуда на 10. Интернационален театарски фестивал „Св.Јоаким Осоговски“

Актерската екипа од Општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“ синоќа ја насмеа до солзи...

„Случај за неискусниот џелат“ ќе ја отвори филмската програма за бунтовната ’68

Од денеска до 21 септември во Кинотеката на Македонија ќе бидат прикажани пет филма за бурните настани во 1968. Програмата е насловена „Филмови за...

Пет награди за „Тоби“ на Театарот за деца и младинци на фестивал во Подгорица

Претставата „Тоби“ на Театарот за деца и младинци освои пет награди на 7. Меѓународен фестивал за кукларство во Подгорица.Како што соопшти ТДМ, „Тоби“ освои:...

Македонска литературна вечер во Москва

„Разноликост на културите“ е насловот на литературната вечер што се одржа во главниот град на Русија во организација на невладината организација РОО Македонски...

Турски театар ќе ја отвори сезоната со „Кралот Лир“ од Шекспир

Националната установа Турски театар утревечер ќе ја отвори сезоната со изведба на претставата „Кралот Лир“ од Вилијам Шекспир во режија на Диего Де Бреа.Претставата...

Ретроспективна изложба на театарски плакат од Стојанче Величковски

Во Националната установа Центар за култура, Крива Паланка беше отворена ретроспективната изложба на театарски плакат и фотографии од Меѓународниот театарски фестивал св.Јоаким Осоговски.На изложбата...

Македонска литературна вечер во Москва

„Разноликост на културите“ е насловот на литературната вечер што се одржа во главниот град на Русија во организација на невладината организација РОО Македонски...

Македонска литературна вечер во Москва

„Разноликост на културите“ е насловот на литературната вечер што се одржа во главниот град на Русија во организација на невладината организација РОО Македонски...

Во Гостивар промовирана збирка со детска поезија „Стихувалки“

Карванот на поетскиот фестивал „Стихувалки 2018“ денеска го посети Гостивар и во Центарот за култура АСНОМ ја промовираше збирката творби со детски песни од...

Денови на Хиландар во Скопје

Со предавање на архимандритот Методије и со изложба на фотографии од монахот Милутин Хиландарец, вечер (19:00) во Кинотека на Македонија ќе почнат Деновите на...

Јубилеј 50 години театарска дејност на Ристе Миладинов

Во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга вечер ќе бидат одбележани 50 години театарска дејност на Христо (Ристе) Миладинов.Јубилејот е во организација на...

Поетско-сценски и ликовен перформанс „Поетска гравитација“

Здружението за наука и култура од Битола и Друштвото на писателите на Македонија денеска во битолскиот Центар за култура организираат поетско-сценски и ликовен...

Десетто издание на театарскиот фестивал „Св. Јоаким Осоговски“, признаниеето лауреат го доби Чоревски

На летната сцена на плоштадот „Карпошово востание“ во Крива Паланка беше отворено јубилејното, десетто издание на Интернационалниот театарски фестивал „Св.Јоаким Осоговски“. Признанието-лауреат на годинашниот...

Денови на театарот во Ресен

Со претставата „Принцот Жаба“ на театарот „Крик“ од Скопје, почнаа деновите на театарот во Ресен.Во рамките на програмата ресенската публика наредните три дена ќе...

Изложба од циклусот „Жена“ на дела на Саздовска во Прилеп

Синоќа во во ликовната галерија од Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп е отворена изложбата насловена „Жена“ од уметникот Лидија Саздовска. Пред прилепската...

Денови на Хиландар во Скопје

Со предавање на архимандритот Методије и со изложба на фотографии од монахот Милутин Хиландарец, вечер (19:00) во Кинотека на Македонија ќе почнат Деновите на...

Изложба на Љубиша Камењаров во мобилната галерија во Паркот на франкофонија

На 15 септември во 20,00 часот во Мобилната/Монтажна Галерија, во Паркот на Франкофонија ќе се отвори изложбата „Рамнотежист“ на Љубиша Камењаров.Делото Рамнотежист (борец за...

Втор хуманитарен концерт на Павле Камилоски во МОБ

На 21 септември Павле Камилоски ќе одржи втор целовечерен концерт „Мала Италија патува“ во Македонската опера и балет, од кој приходот од билетите ќе...

Почнува 10. Меѓународен театарски фестивал „Св.Јоаким Осоговски“

Во Крива Паланка вечер ќе биде отворено 10. јубилејно издание на меѓународниот театарски фестивал „Св.Јоаким Осоговски“ со официјално доделување на признанието лауреат на годинашното...

Книжевни настапи на Стефан Марковски во Сан Себастијан

Настапите на Марковски се оддржаа на 10 и 13 септември во библиотеката Сан Херонимо во Сан Себастијан, односно библиотеката во Сан Хуан.Пред баскиските, односно...

Се враќа филмската проекција во Македонска Каменица

По пауза од 13 години синоќа во Македонска Каменица повторно беше прикажан филм во новата кино сала во градот. Љубителите на филмската уметност имаа...

Македонскиот Стрип центар на новосадскиот стрип викенд

Стрип центарот на Македонија со седиште во Велес денеска и утре ќе го промовира македонскиот стрип на 12-от по ред...

Изложба на Ангелина Поповска во Куманово

„Landscapes“ е насловот на изложбата на авторот Ангелина Поповска, која ќе биде отворена вечерва во Уметничката галерија Куманово со почеток во 20 часот. Кумановци...

Денови на Хиландар во Скопје

Со предавање на архимандритот Методије и со изложба на фотографии од монахот Милутин Хиландарец, утревечер во Кинотека на Македонија ќе почнат Деновите на Хиландар...

„Фолклористи“ примени од градоначалникот на Крива Паланка по освоената награда во Бурса

Градоначалникот на Крива Паланка Борјанчо Мицевски прими делегација на Културно- уметничкото здружение „Фолклористи” кое успешно ја претстави македонската култура на Меѓународниот фолклорен фестивал во...

Проекции на шест македонски филма во девет општини

Здружението на филмски продуценти на Македонија (МЗФП) организира Денови на македонскиот филм од денеска до 21 септември во центрите на културата во девет градови...

„Статуафест“ на улица „Македонија“

Живи статуи од Шпанија, Бугарија, Србија, Украина и Македонија ќе учествуваат на фестивалот „Статуафест – другото лице на улицата“ кој денеска и утре од...

Изложба на графики од збирката на Музејот на современа уметност

Музејот на современата уметност (МСУ) вечер од 20 часот ќе отвори изложба на дела од неговата графичка колекција која има повеќе од 2000 отпечатоци...

Промоција на книгата „Суштината на времето“

Во рамки на Вевчанското културно лето – ВЕВКУЛ вечер во црквата „Свети Никола“ во Вевчани ќе биде промовирана збирката песни „Суштината на времето“ од...

Награди за прилепскиот театар „Клетници“ на Фестивалот „Ристо Шишков“

Претставата на прилепскиот театар „Клетници“ во режија на Мартин Кочоски се закити со награди на 26. фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“, кој...

СКРМ: Културата и натаму е на дното во државните приоритети

Синдикатот на културата на Република Македонија (СКРМ) е незадоволен од бавното решавање на наталожените проблеми во културата и смета дека, и покрај мали поместувања...

MAGAZINA

Almeda poston foton e djalit, ai mbushi plot 1 muaj

Ditën e sotme djali ka bërë 1-muajsh, ndaj ish-Miss Shqipëria ka zgjedhur të ndajë me të gjithë ndjekësit e saj në ‘Instagram’ disa foto...