Moti sot në Shqipëri

Ultësira Perëndimore dominohet nga moti i kthjellët por kthjellime dhe vranësira kalimtare do ketë në Lindje dhe Juglindje të vendit.

Gjatë pasdites vranësirat zhvillohen në zonat kufitare Lindore duke sjellë shira të izoluar ndersa vijon dominimi i kthjellimeve në pjesën më të madhe të Shqipërisë.

Temperaturat e ajrit rriten me 1 – 2°C në orët e mëngjesit dhe mesditës duke bërë që ekstremumet temrike të variojnë nga 14 në 35°C.

Era do fryjë mesatare në tokë por e fortë në det, me shpejtësi 40 km/h nga drejtimi Verior ndërsa në det vijon dallgëzimi mbi 2 ballë. /albeu.com/