Naomi Osaka , fituese e “Australian Open 2019”

Naomi Osaka është fitues e turneut Maters “Australian Open”, pasi që në finale mundi Petra Kvitovën me 2-1 në sete ose 7-6, 5-7 dhe 6-4 në geme. Për tenisten nga Japonia ky ëhstë titulli I dytë grend slem , pas atij të US Open, vitin e kaluar. Edhe pse dominoi deri te sfida finale, duke mos humbur asnjë set në 6 sfidat e fundit, Kvitova nuk kishte asnjë përgjigje për tenisten 21 vjeçare nga Japonia.