Njihuni me kombinimet natyrale për të kuruar dhimbjet e fytit

Dhimbja e fytit mund të jetë një simptomë që shoqëron patologji të ndryshme, duke filluar nga infeksionet e amigdaleve deri në problemet e frymëmarrjes.

Zakonisht, së bashku me dhimbjen e fytit është e mundur të ndjehet kruajtje, djegie dhe acarim. Megjithëse kjo gjendje zakonisht nuk është alarmante, mund të zgjasë disa ditë dhe vetëm disa raste mund të çojnë në komplikime.

Pasi të vizitoni mjekun tuaj, për të përjashtuar çdo shkak serioz, mund të përdorni mjete të natyrshme për të lehtësuar një dhimbje të fytit. Disa ushqime kanë shumë antibiotikë dhe anti-inflamatore, të aftë për të forcuar sistemin imunitar duke lehtësuar dhimbjen. Më poshtë sugjerojmë 5.

Kripë dhe ujë

Marrja e gargares me një zgjidhje të kripës dhe ujit është një nga mjetet më të vjetra për lehtësimin e një dhimbje të fytit. Ky ilaç mund të thithë ujin e qelizave të mukozës, të cilat bëhen të skuqura kur një infeksion është i pranishëm. Ju duhet një lugë çaji kripë për të shpërndarë në një gotë ujë në temperaturën e dhomës. Bëni gargarë për të paktën 40 sekonda. Mos e përdorni ilaçin më shumë se 3 herë në ditë.

Mjaltë me limon

Mjalti është një nga antibiotikët më të fuqishëm natyrorë në botë. Ky përbërës shkatërron mikroorganizmat përgjegjës për infeksione, qetëson kollën dhe simptoma të tjera të ftohta. Përzieni 2 lugë mjaltë bletësh me lëng gjysmë limoni. Ju mund të holluar ilaçin në një gjysmë gotë ujë të ngrohtë. Është sugjeruar që ta konsumoni atë dy herë në ditë.

Mjaltë dhe kanellë

Kombinimi i këtyre dy përbërësve është një ilaç i shkëlqyeshëm për pastrimin e fytit, duke eliminuar viruset që shkaktojnë acarim dhe infeksion. Kanella ka veti të shkëlqyera antioksiduese dhe antiseptike. Përzieni 2 lugë mjaltë me 1 lugë çaji kanellë pluhur. Shkrini të dy përbërësit në një gotë me ujë të ngrohtë dhe pije.

Hudhër

Përdoret në gatim, hudhra është gjithashtu një nga antibiotikët më të fuqishëm natyrorë në botë. Përfitimet e saj shkatërrojnë qindra viruse dhe baktere dhe nxisin pastrimin e frymëmarrjes. Konsumoni hudhër të papërpunuar për të shijuar vetitë e saj.

Xhinxher

Rrënja e xhenxhefilit është një nga produktet më të fuqishme natyrore në botë. Është anti-inflamator, analgjezik dhe ka veti antibiotike që favorizojnë eliminimin e patogjenëve që shkaktojnë sëmundje.