Rusia kap tri anije luftarake ukrainase

Marina ukrainase ka njoftuar sonte se forcat detare ruse konfiskuan tri anije të Ukrainës në kalimin Kerç.

Siç thuhet, ky informacion trajtohet si “njohuri operacionale”.

“Anijet e vogla të artilerisë “Berdyansk “dhe” Nikopol “u goditën nga zjarri i armikut dhe humbën mundësinë e vela. Anija “Jana Kapu” u detyrua të ndalonte. Të tre anijet u kapën nga forcat ruse. Ka gjithashtu informacion rreth dy marinarëve të plagosur ukrainas,” thuhet në njoftim.

Me herët anija e Rojës Bregdetare ruse goditi një anije detare ukrainase pranë Krimesë dhe dëmtoi motorët e saj. Po ashtu, forcat ruse shkrepën një raketë ndaj anijeve ukrainase, të cilët u kundërpërgjigjen me zjarr.

Incidenti ndodhi sot kur dy anije luftarake detare dhe një rimorkiator i Ukrainës kaluan nga Odesa në Detin e Zi në Mariupol në Detin Azov, përmes kalimit Kerç, një kalim të ngushtë midis Krimesë dhe Rusisë kontinentale.

Shërbimi rus Federal i Sigurisë (FSB) njoftoi sot se anijet ukrainase shkelën ujërat territoriale ruse që ishin mbyllur përkohësisht, njoftuan agjencitë ruse.

“Qëllimi i tyre është i qartë … për të krijuar një situatë konflikti në atë zonë,” tha FSB në një deklaratë.

Rusia pretendon mbi të drejtën mbi ujërat në Krime që nga bashkimi me dhunë i atij gadishulli në vitin 2014.

Kievi dhe Perëndimi akuzojnë Rusinë për bllokimin e qëllimshëm të lundrimit të anijeve tregtare përgjatë kalimit Kerç, rruga e vetme detare midis Detit të Zi dhe Detit Azov.

Ukraina akuzon Moskën për përpjekjet për të bllokuar portet e saj, në mënyrë që të përgatisë një ofensivë në Marijupol, qyteti i fundit më i madh nën kontrollin e Kievit në lindje të Ukrainës.