Thursday, September 12, 2019

FEMRA

SHENDETI

Një lugë akullore në mëngjes, bën mrekulli me trurin tuaj

Në stinën e verës akulloret janë përveçse shumë të shijshme por edhe freskuese. Ato të japin mundësinë t’i konsumosh në shije të ndryshme, gjë...

Gjendet ilaçi i shqiptarëve, ky frut i shton gjasat për të...

Që nga kohët më të lashta gratë janë përpjekur të ndikojnë në seksin e fëmijës së tyre.Nuk është diçka e re nëse doni të...

Tampon me marijuanë për të ndaluar dhimbjet menstruale

Sipas Foria Relief, kompania që prodhon produkte femërore revolucionare, tamponët  me kanabis mund të ndihmojnë kundër dhimbjeve menstruale.Kjo, për shkak të përbërësve që ka...

3 arsyet përse gratë aziatike nuk shëndoshen dhe jetojnë më gjatë

Edhe pse është e vështirë të dalloni një kineze nga një vietnameze, japoneze ose koreane, të gjithë bashkoheni në një pikë: femrat aziatike janë...

Pse nuk duhet të pini ujë në shishe plastike?

mafioze nëUji në një shishe plastike ka shumë pasoja për shëndetin sidomos për mushkëritë, probleme me zemrën dhe probleme gastro-intestinale. Nga ana tjetër, bisphenoli A...

Mjekët japin alarmin! Nga sot, kujdes kur të put.hni, mund të...

Vitet e fundit, semundjet ne bote jane perhapur shume dhe kjo lidhur dhe me faktoret e jeteses.Semundjet e perhapura, shpesh mund te vene ne...

Politikanët janë më të rrezikuar nga çregullimet mendore

Sipas një studimi, politikanët përballen me një rrezik më të lartë të problemeve mentale, se sa njerëzit e tjerë, shkruan Dailymail, transmeton Gazeta Express.Sipas...

Një lajm i mirë për ata që nuk kanë flokë

Rënia e flokëve prek më së shumti meshkujt, dhe për shumë prej tyre kjo përbën një problem.Shkencëtarët kanë bërë një zbulim të rëndësishëm për...

Nuk do ta besoni, por sperma shëron këto sëmundje

Nuk do ta besoni, por sperma shëron këto sëmundje Terapia e spermës konsiston në gëlltitjen e spermës së një mashkulli të shëndetshëm me shumë se...
Kanceri

SHKENCËTARËT ZBULOJNË METODA TË REJA PËR TRAJTIMIN E KANCERIT

Ilaçet e para që do të ndalojnë qelizat kancerogjene të bëhen rezistuese ndaj trajtimit mund të jenë të disponueshme gjatë dekadës së ardhshme, thonë...

Kjo vajzë i hante thonjtë aq shumë sa i’a shkaktoi vetes...

Një gruaje u desh t’i amputohej gishti pasi zhvilloi një formë të rrallë të kancerit të lëkurës që u shkaktua nga ngrënia e thonjve.20-vjeçarja...

Vuani nga tensioni i lartë? Ja sa kivi duhet të hani...

Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i përhapur shëndetësor, i cili ndryshe nga ç'presupozohet mund të shfaqet edhe në moshat e...

Ky është medikamenti që po ua merr më së shumti jetën...

Varësia ndaj ilaçeve është një ndër varësitë më serioze kohëve të fundit. Përveç alkoolit, drogave dhe bixhozit, edhe ilaçet kanë një aftësi për t’u bërë...

Dhimbjet që ju shkaktohen si pasojë e mungesës së vitaminës D

Vitamina D është kruciale për shëndetin e përgjithshëm të trupit, pasi që ndihmon t’i mbajë të shëndetshëm muskujt, eshtrat dhe dhëmbët.Kjo vitaminë nevojitet edhe...

Ja sa duhet të jetë ten.sioni i trupit tuaj sipas moshës

Presioni i lartë i gjakut është njëri ndër pro.blemet më të shpeshta shëndetësore të kohës së tashme ndërkaq simptomat janë shumë shpesh të padukshme....

Ushqimet më të mira për të mbajtur në kontroll diabetin

Të gjesh kombinimet e duhura ushqimore me qëllimin që të mbash të ekuilibruar nivelet e sheqerit në gjak mund të jetë shumë e vëshitrë....

Doktorët e syve i tregojnë këshillat që duhet t’i ndiqni për...

A e dini se cilët muskuj në trupin tonë vlerësohen të jenë më së shumti aktivë?Sipas librit të rekordeve “Guinness”, sytë tanë lëvizin më...

Kështu mund t’i shëroni ethet e brendshme

Ethet e brendshme, janë shenja të vogla të bardha që bëhen brenda gojës tuaj, por shpesh ju shkaktojnë probleme kur hani ushqim dhe kur...

Receta që mjeku nuk ua tregon: Mëlçia do të jetë si...

Receta që mjeku nuk ua tregon: Mëlçia do të jetë si e re dhe do të dukeni 10 vjet më të rinj Receta që...

Simptomat e fshehura të anemisë

Anemia njihet gjerësisht si një sëmundje delikate, e cila konsiston në mospasjen e mjaftueshme të qelizave të kuqe të gjakut dhe për rrjedhojë nuk...

Limoni shëron plot 10 sëmundje

Limoni është një frut shmë kurativ i familjes së agrumeve, madje më i pëlqyeri ndër ta, për vlerat e tij të shumëfishta. Rritet gjerësisht...

Shujta e mëngjesit që e largon kolesterolin, sheqerin në gjak dhe...

Shujta e mëngjesit është shujta më e rëndësishme e ditës dhe asnjëherë nuk duhet ta shmangni.Ka shumë njerëz të cilët besojnë se e mirëmbajnë...

Zorrët mbajnë mbeturinat më të dëmshme: Pastroni me ndihmën e këtij...

Është e njohur se lirimi i shumë sëmundjeve është e mjaftueshme për të pastruar mukusit, fekalet dhe parazitët tjera të mbledhur.Zorrët e mund...

Vlerat e larta ushqyese të lakrës së kuqe

Sasia e lartë e flavonoideve , pigmentit bimor me veti fantastike antioksiduese, u jep ngjyrë frutave e perimeve të ndryshme. Një ndër to është...

Receta popullore që lufton infeksionet urinare më shpejt se ilaçet

Në kuzhinën e gjithësecilit prej nesh fshihen produkte të vogla, por që bëjnë mrekullira të mëdha. Një prej tyre është edhe soda e bukës. Në...

Të preferuarat e të gjithëve, këto makarona janë të rrezikshme për...

Një eksperiment në ‘Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetsit’ nga Dr. B. Kuo ka nxjerrë një rezultat shumë të frikshëm.Të gjithë i njohim makaronat Noodles...

Personat që ka pësuar infarkt në zemër nuk duhet t’i konsumojë...

1.Kripa Kur keni pësuar infarkt zemre ju duhet me patjetër të shmangni kripën. Kripa depërton edhe në ushqimet që ngjajnë më të shëndetshme si...

Cili dhëmb ju dhemb? Kjo zbulon problemin me organin e caktuar,...

Problemet me dhëmbët e caktuar tregojnë problemet me organet e caktuara. Ekspertët thonë se si dhëmbët e përparmë janë ngushtë të lidhur me veshkat,...

A e dini se kjo pjesë e trupit të njeriut nuk...

Trupi i njeriut përmban mesatarisht 5 deri në 6 litra gjak, i cili me ndihmën e zemrës dhe enëve të gjakut mirëmban funksionin e...

Njihuni me kombinimet natyrale për të kuruar dhimbjet e fytit

Dhimbja e fytit mund të jetë një simptomë që shoqëron patologji të ndryshme, duke filluar nga infeksionet e amigdaleve deri në problemet e frymëmarrjes.Zakonisht,...

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë...

Ka dy lloje të syve të infektuar. Ngjyra e sklepave nuk është e qartë: Skelay e syve të verdhë, të gjelbër ose të bardhë mund...

Simptomat e kancerit të prostatës

Shenjat e kancerit të prostatës mund të jenë të vështira për të u dalluar në fazat e para, por zakonisht ato ndikjonë në mënyrën...

Gabimi në tualet që po ua shkakton këtë sëmundje mendore

Një zakon i përhershëm në tualet mund të shkaktojë sëmundjen e Parkinsonit.Sëmundja e Parkinsonit është një gjendje shëndetësore ku pjesët e trurit dëmtohen gjatë...

Ky është lloji i çajit që ua parandalon ngritjen e nivelit...

Diabeti i tipit 2 mund të shkaktojë komplikacione serioze nëse nuk trajtohen. Megjithatë, një lloj i çajit është zbuluar të tregojë në parandalimin e rritjes...

Çaji i gjembgomarit për pastrimin e organizmit – Si ta përgatisni

Gjembgomari është një bimë e egër që rritet në mbarë Shqipërinë dhe eksportohet fuqishëm në tregjet e huaja. Farat e bimës sipas të dhënave,...

Tre ushqimet të cilat ulin kolesterolin deri në 40%

Shkaktarët e kolesterolit janë të shumtë e të ndryshëm. Këtu përfshihet ushqyerja e keqe, mungesa e aktivitetit fizik por edhe stresi. Kur kolesteroli është...

Mungesa e kësaj vitamine çon në verbim, jepuni syve ushqimin që...

Pse Vitamina A është aleatja më e madhe e shikimit dhe lëkurës. Ushqimet ku mund ta gjeni në formën natyrale këtë vitaminë dhe kundër...

Ushqimet që pastrojnë mushkëritë, duhanpirësit t’i konsumojnë më shpesh

Mushkëritë luajnë një rol thelbësor në sistemin e frymëmarrjes. Ato marrin oksigjenin dhe filtrojnë jashtë organizmit toksinat. Ruajtja e shëndetit të mushkërive dhe funksioneve të...

Përse të moshuarit duhet të hanë më shpesh hudhra

Konsumimi i hudhrave të papërpunuara mund të ndihmojë në parandalimin e humbjes së kujtesës, lidhur me pacientët në moshë që vuajnë nga Alzheimeri dhe...

Rrite nivelin e energjisë duke pirë çaj të zi

Çaji më i shëndetshëm për ju është ai që dëshironi ta pini çdo ditë.Ky përkufizim është më së shumti i shprehur në Perëndim, për...

Qepët parandalojnë 3 sëmundje të rrezikshme

Në Egjiptin e lashtë, thuhej se qepët përfaqësonin përjetësinë dhe besohej se po konsumove qepë do të fitojë një jetë të përtejshme.Qepët kanë shumë...

Pika e kuqe në sy, çfarë është ajo dhe si kurohet?

Ndonjëherë na ndodh që të shohim një shenjë të kuqe në syrin tonë si kjo në foton më sipër.Ato nuk na e prishin shikim...

Kumbullat e thata, “armiqtë” numër një të plakjes

Cilësia e parë e kumbullave të thata është që kanë shumë fibra. “Në një kile (240 kalori) ka 7 42 g, ose rreth një...

Arsyet pse duhet të hani hudhër çdo ditë

Të gjithë e kemi provuar hudhrën për të paktën një herë. Po cilat janë dobitë shëndetësore të hudhrës në shëndet? Më poshtë keni arsyet...

Nëse vëreni këtë në gishta, urgjentisht shkoni te mjeku: Kjo është...

Nëse ke këtë ndryshim keni lindur, tregon të meta të zemrës, mirëpo nëse përnjëherë shfaqet, është e domosdoshme që pacienti urgjentisht të paraqitet te...

Shenjat që tregojnë se keni arterie të bllokuara

Mpiksja e gjakut ndodh si rezultat i ndonjë lëndimi ose gjakderdhjeje intensiv. Formimi i mpiksjeve të gjakut bëhet nga trombocidet dhe proteinat e plazmave, të...

Shkencëtarët krijojnë medikamentin e shumë-kërkuar nga femrat

Rrudhat në fytyrë së shpejti mund të jenë një gjë e së kaluarës, pasi studiuesit kanë identifikuar një mekanizëm kyç të asaj se si...

10 arsye pse shtatzënia e dytë ndryshon rrënjësisht nga e para

Edhe pse ju vetëm se e keni kaluar një herë pragun e të mbeturit shtatëzënë, kur ajo troket sërish në derën tuaj, do i...

Ky është mjeku që i gënjente pacientët që kanë kancer, vetëm...

Fatk*eqësishtsot pothuajse të gjithë e kanë humbur dikë për shkak të kancerit – dhe kjo sëmundje e tme*rrshme prekë miliona njerëz nëpër botë.Kanceri është...

Receta e mjekut për 11-vjeçarin: Mos luaj ‘Fortnite’ për dy javë...

Një mjek i përgjithshëm “i ka përshkuar” një djali 11-vjeçar një ndalim dy javësh nga lojërat kompjuterike si Fortnite dhe Minecraft.Dr Amir Khan, nga...

Dridhjet në dorën e majtë – a do të thotë se...

“Gjembat” janë më shpesh rezultat i presionit në enën e gjakut ose nervore, gjë që e bën gjakun të lirë të rrjedhë në inde....

Fakte që nuk i keni ditur – Super fuqitë që kanë...

Nëse mendoni se organet tona të brendshme janë të afta vetëm për të marrë frymë, për të lëvizur dhe për të përpunuar ushqimin, do...

‘Dieta e ylbertë’, më e favorshmja për sistemin imunitar

Edhe pse nuk ka ndonjë ushqim apo dietë specifike që mund të parandalojë gripin apo ftohjen, duke konsumuar ushqime të pasura në lëndë ushqyese...

Studimi: 70 mijë vdekje në vit si shkak i qëndrimit ulur...

Ulja për një kohë të gjatë duket se po rezulton në një dëmtim serioz të shëndetit tuaj. Sipas shifrave të reja, më shumë se një...

5 gjëra që nuk duhet të bëni me stomakun bosh

KafeShumë njerëz nuk mund ta imagjinojnë mëngjesin pa një filxhan kafe, por ky ritual i veçantë mund të prodhojë probleme të tretjes nëse ju...

“Ilaçi” që jua zvogëlon stomakun

Nëse jeni të mendimit se dhjamit në stomak nuk mund t’i gjeni ‘ilaç’, ekziston lëngu të cilin mund ta bëni vetvetiu dhe pa vuajtur...

Nevoja për të urinuar natën është shenjë e fshehtë e diçkaje...

Nëse “natyra shpeshherë ju thërret në mes të natës”, atëherë mund të jetë diçka më serioze sesa birra që e keni konsumuar ose fshikëza...

Pse nuk bën ta ripërdorni vajin për gatim?

Hulumtuesit nga Universiteti i Illinois knë testuar ndikimet e vajit i cili ripërdoret në minj laboratorik dhe zbuloi se një gjë e tillë ndikon...

Ky ushqim shëron mbi 300 sëmundje

Moringa është një lloj druri që rritet në Himalaja dhe rajone të Indisë, Afrikës, Pakistanit dhe Tajlandës.Sikur ushqimet tjera të popullarizuara, vetitë pozitive të...

Të gjitha shenjat paralajmëruese të kancerit të qafës së mitrës

Depistimi, ose kontrolli për kancerin e qafës së mitrës është testimi për të kapur fazat parakanceroze dhe kancerin te gratë, të cilat akoma nuk...