Tërmeti i fortë shkund jugun e Shqipërisë

Një tërmet i fortë është ndier në jug- lindje të Shqipërisë. Lëkundjet u ndjenë të forta në Korçë dhe arrijnë një shkallë prej 4.4 ballësh të shkallës Rihter, çka konsiderohet një tërmet mjaft i fortë.

Lëkundjet nisën disa minuta më parë, në orën  14: 21. Kjo është e disata herë që Korça goditet nga tërmete të këtij niveli, të cilat më tutje janë pasuar me qindra lëkundje të tjera pas tërmeteve të shkallës së lartë